“Gazze ve İkinci Kuşatma…KORONA!” konferansında Gazze Şeridi’nde İnsani Durum Yıllık Raporu’nu yayınlıyor

Gazze Destek Derneği, Uluslararası Hayırseverlik Günü  münasebetiyle Gazze Şeridi’nde İnsani Durum Yıllık Raporu’nun lansmanı için “Gazze ve İkinci Kuşatma…KORONA!” başlığı altında bir basın toplantısı düzenledi. Gazze’ye özel insani çalışmalar yapan dernek, raporu 11 dilde yayınladı. Gazze Şeridi’ne uygulanan kuşatmanın 14.yılında İstanbul’da düzenlenen toplantıya yerel ve uluslararası kuruluşlar ile basın mensupları katıldı.

Gazze Destek Derneği Temsilcisi Caner Köktaş, yaptığı açıklamada Gazze’nin kuşatma boyunca geldiği en kötü durumu anlattı. Bu bağlamda bölgede dünya çapındaki en yüksek trajik insani rakamların kaydedildiğini söyledi ve bazılarını şöyle açıkladı : İşsizlik oranı : %45, yoksulluk oranı : %53, su kirliliği oranı : %97, günlük elektrik kesintisi 12 saat…Konuşmasının devamında koronavirüsün yayılmaya başlamasıyla beraber Gazze’nin bir felakete  yaklaştığı uyarısında bulundu. 

Dünya Bankası’nın Gazze ekonomisini son 20 yıldaki en kötü ekonomi olarak sınıflandırdığını belirten KÖKTAŞ, Birleşmiş Milletler, İslam İşbirliği Teşkilatı ve Arap Ülkeleri Birliği’ni Gazze’ye uygulanan bu hukuksuz kuşatmanın kaldırılması için rollerini oynamaya çağırdı. Yine bağışçı kuruluşları  Gazze’ye destek için başlatılan uluslararası kampanyaya etkin ve geniş bir katılım sağlamaya davet etti.

Diğer taraftan Türk Kızılayı Filistin Delegasyonu Başkanı Yiğit Olçay, Gazze Şeridi’ndeki kötüleşen sağlık durumu hakkında bilgi verdi. Olçay’ın yaptığı açıklamaya göre; Gazze’de ilaçlarda %48 ve tıbbi sarf malzemelerinde %26 oranında açık var. Yine hastanelerdeki elektrik kesintileri hastaların hayatlarını olumsuz yönde etkiliyor. 8000 ameliyatın ertelendiğini belirten Olçay, konuşmanın sonuna geldiğinde başta Dünya Sağlık Örgütü olmak üzere uluslararası kuruluşları Gazze’deki sağlık sektörünü kurtarmak için harekete geçmeye çağırdı.

Filistin Sağlık Bakanlığı Salgın Komitesi Başkanı Dr. Mecdi Zahir, koronavirüsün zaten çökmüş olan sağlık sektörüne etkileri hakkında açıklma yaptı. Suni solunum cihazlarında eksiklik olduğunu belirten Zahir, karantina merkezlerinde ve hastanelerde hastaların tedavisi için yeterli ilaç bulunmadığına da dikkat çekti.

Devam eden toplantıda Malezya VİVA Palestina temsilcisi Azra Banu, yeni eğitim-öğretim döneminin başında eğitim durumunun zorluklarından bahsetti. Konuşmasında 43 bin üniversite öğrencisinin okullarına kayıt yaptıramadığını. 305 bin öğrencinin okul kıyafeti ve çanta gibi temel ihtiyaçlarını karşılayamadığını, öğretmenlerin maaşlarının %50’sini alabilmelerinin performans düşüklüğüne yol açtığını ifade eden Banu, bağışçı kurum ve kuruluşları Gazze eğitim sektörüne destek için “Eğitim Benim Hakkım” adı altında kampanya başlatmaya davet etti.  Kampanya vesilesiyle üniversite bursları,Teknik ve mesleki eğitime destek, okullara güneş paneli, uzaktan iş eğitimi gibi projelere destek olunacağını belirtti.

 

 

Son olarak açıklamalarda bulunan Gazze Şeridi Gençlik Meclisi Temsilcisi Ekrem Mehdi ise kuşatmanın, sınır kapılarının kapanmasının ve hareket kısıtlamasının gençler üzerindeki etkilerini ele aldı.  Yapı malzemelerinin girişine getirilen kısıtlamaların ve elektrik kesintilerinin birçok fabrikanın kapanmasına yol açtığını belirten Mehdi, bu durumun işçiler üzerinde büyük etkisinin olduğunu ve koronavirüsün yayılması sebebiyle birçok işçinin işsizler kervanına katıldığını duyurdu. İşsizlik oranının %67,40 ve mezunlar arası işsizlik oranının da %72’ye ulaştığını açıklayan konuşmacı bu rakamların dünyadaki en yüksek oranlar olduğunun altını çizdi. Bu sebeplerden dolayı  gençlerin kendilerini geliştirebilecekleri ve bir gelir kaynağı sağlayabilecekleri küçük projeler sağlanarak genç kitleye destek olunması için çağrıda bulundu.

Konferans sonunda bütün katılımcılara ve Gazze’deki Filistinli ailelerin sıkıntılarının hafifletilmesi için çalışma yapan bağışçı kuruluşlara teşekkür edildi. Ayrıca Gazze Destek Derneği, Gazze’deki gençlerin eğitim ve ekonomi sektörü projelerine finansman bulunması için uluslararası kuruluşlarla ortaklaşa olarak İstanbul’da düzenleyeceği Gençleri Güçlendirme Konferansına davette bulundu.

Gazze İki Kuşatma Arasında