GAZZE ŞERİDİ İNSANİ DURUM RAPORU BASIN AÇIKLAMASI
09 September

GAZZE ŞERİDİ İNSANİ DURUM RAPORU BASIN AÇIKLAMASI

BASIN AÇIKLAMASI

6 Eylül 2022 – İstanbul / Türkiye

 

Hepimiz haftalar önce Gazze'ye yapılan saldırılara şahit olduk. Bu saldırılarda, 47 şehit ve 360 yaralı bulunuyor. Bu saldırı ilk değil, 16 yıla aşkın süredir kuşatma altındaki Gazze'ye defalarca saldoro yapıldı. Daha önce de, hayır kurumlarının, uluslararası kuruluşların ve bizlerin blirttiği gibi Gazze'de insani krizlerin ardı arkası kesilmiyor. Birleşmiş Milletler, "Gazze 2020'den sonra yaşanılamaz hale gelmiştir" ifadesini kullanmıştır. Bu da, dünya genelindeki ortaklarımız insani kurumların da katılımlarıyla, Gazze'deki insani durum raporunu bu basın toplantısında açıklıyoruz. Raporumuz, hayır kurumlarının Gazze'de gerçekleştirdikleri, insani ihtiyaçları ve en önemli müdahaleleri açıklamaktadır. Buna göre, 16 yıldır yaşanan kuşatmada Gazze, dünya genelinde kritik sayılabilecek rakamlardan muzdariptir. Bunların bazıları şu şekildedir:

▪ Dünya bankasına göre, Gazze Şeridi son 20 yılın en kötü ekonomik koşulundadır. Bu da, Gazze'de işsizlik oranını % 46,6 yükselmesine sebep olmuştur.

▪ Memurlar maaşlarının sadece %40-%50 arasında almaktadırlar ve bu yardımlarla geçinen ailelerimizin oranını %80 artırmaktadır.

▪ Su kirlilik oranı %97'nin üzerine çıkmıştır. Sahillerdeki su kirlilik oranı %74'tür.

▪ Günlük ortalama elektrik kesintisi 11 saattir. 2010 yılından bu yana aydınlatma ve mum dolayısıyla 31'i çocuk 40 kişi vefat etmiştir.

▪ 2021 yılı boyunca sağlık sektörü kriz içindedir, %50 ilaç eksikliği ve 300 tıbbi cihaz bozuk durumdadır. Laboratuvar gereksinimlerinde %52 oranında mali eksiklik bulunuyor.

Gazze'ye yönelik saldırı 11 gün sürdü ve ardında 479 milyon dolarlık kayıp, 259 şehit, 2.211 yaralı bıraktı. 2.200 birim konut tamamen, 15.000 birim konut kısmen ve 2.012 ticari ve sanayi tesis hasar gördü. Herkesin gözleri önünde zor kriz içinde bu insani durumun devam etmektedir, acilen hepimiz elini vicdanına koyup bir adım atmalıdır, önerilen en önemli adımlar şu şekildedir:

  • Birleşmiş Milletler'ine, Gazze Şeridi'ndeki ambargonun ve kardeşlerimizin yaşadığı zorlukların sona ermesi için, yeniden imar sürecini başlatması, Uluslararası kurumların rollerinin etkin olması için önlemlerin alınmasında gerekli rollerini almaları için çağrıda bulunuyoruz.
  • İslam İşbirliği Teşkilatı ve Arap Ülkelerine, Gazze Şeridi'ndeki kuşatmanın sona ermesi, yeniden imar sürecinin hızlandırılması ve Gazze Şeridi'ne yardım gemilerinin ve konvoylarının yeniden gelmesi için uluslararası bir harekete öncülük etmeleri için çağrıda bulunuyoruz.
  • hayır kurumlarını, Gazze Şeridi'ndeki insani projelere, özellikle son saldırılarda zarar gören ailelerimize evlerinin restorasyonu, yaralılara tedavi, öğrencilere destek ve gençleri çalıştırma gibi güçlendirme projeleri hayata geçirmede daha da çaba göstermeleri için çağrıda bulunuyoruz.

Ayrıca, Filistinlilerin ve özellikle Gazze Şeridi'ndeki ve Filistin'deki kardeşlerimizin hayatlarını iyileştirmek ve acılarını hafifletmek için katkıda bulunan tüm kurumlarımıza teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Son olarak, bu raporun asıl amacı hep birlikte kuşatma altındaki Gazze'deki ailelerimize "Umut ve Güçlendirme"yi sağlamak. Haydi hep beraber el ele omuz omuza kuşatma altındaki 2 milyon Gazze'linin acılarını hafifletmek için iş birliği yapalım.

 

GAZZE ŞERİDİ İNSANİ DURUM RAPORU

Uluslararası İnsani Kampanya

 “KALKINMA”